Головна Новини Бізнес економіка Бюро економічної безпеки: необхідний орган чи податкова міліція у новій обгортці
commentss НОВИНИ Всі новини

Бюро економічної безпеки: необхідний орган чи податкова міліція у новій обгортці

Експерти розповіли про проблеми, з якими зіткнулося БЕБ і про ризики, які вони тягнуть за собою

25 листопада 2021, 20:06
Поділіться публікацією:

Кабінет міністрів України дав старт офіційному початку роботи Бюро економічної безпеки (БЕБ), проте органу поки не виділено спеціально обладнані приміщення та будівлі, та й штат поки що не сформовано.

Бюро економічної безпеки: необхідний орган чи податкова міліція у новій обгортці

Бюро економічної безпеки - Фото: pravda.com.ua

Які проблеми, пов'язані із формуванням БЕБ, вже видно? Який можна відзначити позитив? Які прогнозуються ризики? Із цими питаннями видання "Коментарі" звернулося до експертів.

На сьогодні ми маємо не зовсім те, за що боролися експерти та представники бізнес-спільноти

Економічний експерт, координатор громадянської ініціативи "Рух бізнесу України" Андрій Гарнат нагадує, що історія Бюро економічної безпеки розпочалася ще у далекому 2015-му році. А 16 березня 2016 року був зареєстрований перший законопроект №4228 "Про фінансову поліцію".

За словами експерта, важливим моментом того законопроекту було те, що фінансові розслідування пропонувалося проводити не лише у комерційному, а й у державному секторі – для того, щоб припинити крадіжки та корупційні дії чиновників, від яких бюджет зазнає колосальних втрат.

"Але за фактом через п'ять років і кілька ітерацій (циклів, етапів, повторень) суть початкової концепції була вихолощена, – зазначає Андрій Гарнат. – І на сьогодн ми маємо не зовсім те, за що боролися експерти та представники бізнес-спільноти".

Експерт наголошує, що ліквідована податкова міліція плавно перетекла в БЕБ, а призначення на посаду голови та перших заступників відбулося дуже неоднозначно.

"Звичайно, казус із відсутністю приміщення та матеріально-технічної бази вносить свої незручності у роботу нового органу зі "старими" співробітниками. Але за прояву належного ступеня кмітливості досвідчені співробітники зможуть працювати "з коліс", продовжуючи займатися своєю звичною "піратською" справою, – вважає Андрій Гарнат. — Хоча керівництво нової служби і проводить потужну PR-кампанію, ставлячи на чільне місце аналітичну функцію БЕБ, є серйозна підозра, що крім вивіски в даному випадку нічого не зміниться. І за 2-3 роки вже новій владі доведеться кардинально переформатувати цей важливий орган – і зробити з нього справді те, що спочатку задумувалося".

Глобальний ризик полягає в тому, що БЕБ стане декоративною зміною вивіски без зміни ідеологій та методів роботи

Аналітик "Центру розумних рішень" В'ячеслав Черкашин наголошує, що проблеми зі створенням БЕБ не припинялися з моменту, так би мовити, його зачаття.

"Епопея з прийняттям профільного закону (відмова від законопроекту 1208-2), зволікання з ліквідацією Державної фіскальної служби (зрив законодавчо встановлених строків) та затягування із законодавчим визначенням галузі відповідальності БЕБ (Закону 1888 менше 10 днів відроду), малозрозуміле суспільству назначення особі керівника фіскальної служби (а по суті податкової міліції, що дискредитувала себе) та подальше повзуче перетікання старих кадрів у нову структуру. Іншими словами, "дитина" народилася кволою, немічною і з поганою спадковістю", – пояснює аналітик.

Позитивів поки що він бачить лише два. По-перше, порівняно з податковою міліцією майже вдвічі знижено чисельність наглядачів за економікою (чисто біологічно проблем від них буде менше). По-друге, не до кінця, але все-таки урізали апетити та можливості для зловживань співробітників інших силових відомств (СБУ та Нацполіції).

"Глобальний ризик (і все поки, на жаль, йде до цього), полягає в тому, що БЕБ стане декоративною зміною вивіски без зміни ідеологій та методів роботи (маски-шоу, повальна неефективність і корупція). Іншими словами, суспільство за рік отримає стару податкову міліцію у новій обгортці", – резюмує В'ячеслав Черкашин.

Нагадаємо, що раніше голова Бюро економічної безпеки розповів , з чого розпочне роботу відомство.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини