Українській гривні виповнилося 25 років. Які можна визначити головні злети та падіння? Чи можна сказати, що валюта недооцінена? Які заходи потрібно вжити, щоб це виправити? Який прогноз стосовно гривні на найближчий час (курс)? На ці запитання виданню "Коментарі" відповіли експерти.
Гривні - 25: головні злети та падіння української валюти - фото з відкритих джерел
З валюти заощадження гривня за 25 років стала валютою розрахунку
Виконавчий директор Асоціації захисту банків, глава громадської організації Re:Старт, фінансовий експерт Оксана Чепіжко, коментуючи головні падіння гривні за 25 років (економічна криза 1998 року призвела до "долара по п'ять", фінансова криза 2008 року до "долара по вісім", а російська агресія у 2014 році й наступні події обвалили гривню до нинішніх "долар по 27-28"), нагадала: на початку нульових курсів української національної валюти та польського злотого були практично однакові. Але польську економіку потягнули вперед, а українську назад.
"Три хвилі девальвації пов'язані навіть не стільки зі світовими економічними кризами, скільки з тим, що національна валюта стала заручником старої економічної моделі, коли заробляють тут, а інвестують або зберігають заощадження за кордоном, — вважає Оксана Чепіжко. — З валюти заощадження гривня за 25 років стала валютою розрахунку".
При цьому, на думку журналу "Економіст", гривня, незважаючи ні на що, залишається однією з найбільш недооцінених валют у світі, підкреслює експерт.
"Її реальний курс до долара за т.зв. "Індексом Біг-Мака" повинен становити 11 грн./дол. Деякі західні аналітики вважають можливим і курс 8 грн/дол. Але обидві ці цифри вб'ють національний експорт, — пояснює Оксана Чепіжко. — Оптимальним курсом на зараз, на їхню думку, є діапазон 27-28 грн/дол".
Якщо не будемо зловживати своїм становищем, то курс гривні до світових валют протягом року-півтора істотно змінюватися не буде
Глава Директорату Асоціації франчайзингу України, віцепрезидент Асоціації інвесторів в Україні Андрій Кривонос впевнений: час довів, що принцип "не чіпайте — ціліше буде" працює відмінно.
"Все катаклізми з курсом, обмеження в доступі до рахунків, зміни процедур з обміну тощо, були викликані сторонніми, а не монетарними обставинами. Гроші в цілому і гривня в Україні — як термометр на вашому вікні — вказують на факт, який відбувся. І ні ви, ні сам термометр змінити показники не можуть. Повинні працювати всі інші чинники", — зазначає експерт.
На його думку, можна довго шукати "етапи", "стадії", "події", "вплив інфляції", проте більший сенс сьогодні має питання — "а що завтра?"
Андрій Кривонос прогнозує:
"Якщо не будемо зловживати своїм становищем, то курс гривні до світових валют протягом року-півтора істотно змінюватися не буде. Якщо будемо продовжувати отримувати міжнародні кредити та витрачати їх на неприбуткові в часі речі (як то, ремонт доріг або виплата пенсій), то будемо збільшувати швидкість обігу грошей, маскуючи інфляцію. Якщо будемо безсистемно (читай: без програми діяльності уряду на значну і коротку — що взагалі-то вимагає закон — перспективу), то підтримувати аграріїв, то вимагати звіту від ОДА про "запуск нового заводу", то згадувати про ІТ та інновації, тоді остаточно розбалансуємо експорт-імпорт, заманюючи себе у великі валютні ризики. І такий перелік "якщо" слід продовжувати, визначаючи "червоні лінії". Перехід хоча б однієї з них може призвести до різкого коливання курсу і порушення бюджетного спокою".
Експерт підкреслює, що світовий рекорд зі зміцнення гривні у 2019 році у порівнянні з усіма валютами світу створив парадокс, що кращим бізнесом у 2019 році був "кеш". Як в кеші, так і в банку. Майже те ж саме, зазначає він, було в 1996 році, коли, ввівши в вересні гривню в обіг, ми отримали за підсумками року істотну стабілізацію курсу.
"І хоча гривня стала красивою зовні та технологічною зсередини, маючи в історії досить істотні етапи стабільності, вона не стала валютою міжнародних розрахунків навіть для операцій із нашими партнерами. Тому подальшими кроками має ставати розвиток того, що у нас виходить — сучасного фінтеху. Національний банк вже бере участь в декількох експериментах із цифрових грошей. Приватні структури демонструють розвиток і приклад для світу в цій галузі. Поєднуючи непоєднуване — класичні гроші та вимоги сучасного світу — у нас є шанс найдавнішою прикрасою — гривнею — прикрашати сучасний світ", — резюмує Андрій Кривонос.
Раніше експерти підбили економічні підсумки переговорів в США: успіхи та провали.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.