Рубрики
МЕНЮ
Станислав Молчанов
Імпорт електрики з Білорусі в Україну здійснюється не безпосередньо, а через арабську фірму Vector Energy Innovation, яка заробляє на цьому 40 доларів на кожному мегаваті. Як передає видання "Коментарі", про це пише портал "Delo.ua".
Електроенергія. Фото: з відкритих джерел
"Білорусьенерго" постачає сьогодні електрику в Україну не безпосередньо "Енергоатому", а фірмі "ТЕТ Груп", яку пов'язують із Віталієм Бутенком, колишнім директором компанії "Д. Трейдінг" і яку Офіс президента України перекупив у Ріната Ахметова. Про це повідомив журналіст Сергій Лямець, йдеться у публікації "БелУкренерго".
Так, імпорт електроенергії з Білорусі в Україну мав відновитися з 1 листопада цього року, проте цього не сталося: "Білорусьенерго" відмовилася продавати електрику української держкомпанії "Енергоатом". Проте через пару днів право на постачання електроенергії в Україну отримали дві приватні компанії: нещодавно створене ТОВ "ТЕТ Груп", яке одержало контракт на поставку 400 МВт-год та компанію "Електропостачальник", яке пов'язують із депутатом із партії “Слуга народу” Євгеном Шевченком , що закупила 2 МВт-год.
Ближче до грудня обсяги постачання електроенергії “ТЕТ Груп” зросли до 900 МВт-год. Пізніше стало відомо, що і "ТЕТ Груп" білоруси продають електрику не безпосередньо, а через арабську компанію Vector Energy Innovation.
За інформацією Сергія Лямця, "Білорусьенерго" продає Vector Energy електрику по $59 доларів за МВт-годину. Водночас арабська компанія постачає "ТЕТ Груп" електроенергію вже по 100 доларів за МВт-годину. Далі вже українська компанія реалізує електроенергію за прямими договорами споживачам або на ринку "на добу вперед" іншим трейдерам.
Власником Vector Energy є Тарьям Матара Тарьям (Taryam Matar Taryam), який також є співвласником (належить 24,5% акцій) та директором іншої компанії з ОАЕ – Industrial Innovation Group (Інноваційна індустріальна група). У свою чергу Industrial Innovation Group є правонаступницею скандально відомої ЄДАПС, яка за часів Ющенка та Януковича була монополістом у сфері виробництва державних бланків та паспортів. У 2016 році консорціум було розпущено, проте у 2019 році він знову "сплив".
Лобістом ЄДАПС у 2019 році власник сайту "Обозреватель" Михайло Бродський називав Давида Арахамію. Голова фракції партії "Слуга народу" у Раді просував участь Industrial Innovation Group у президентській програмі "Держава у смартфоні". Крім того, Арахамія був присутній на публічних заходах компанії Industrial Innovation Group. Наприклад, у грудні 2019 року він засвітився на заході банку Аркада з директором цієї арабської компанії. Та й сам Арахам не приховував і визнавав своє знайомство з ним.
За словами Сергія Лямця, Тар'ям Матара Тарьям, швидше, підставна особа та номінальний власник компанії. Реальним власником "Інноваційної індустріальної групи" вважаються колишні співвласники та менеджери консорціуму ЄДАПС — Ірина Обиденко та Юрій Сидоренко, а їх партнером та ключовою особою проекту ЄДАПС був генерал міліції, екс-заступник міністра внутрішніх справ, заступник голови Державної міграційної служби та народний депутат Василь Грицак.
Читайте також на порталі "Коментарі" – через ціни на газ та електрику злетить вартість продуктів.
Новини