За рік широкомасштабного вторгнення РФ в Україну за урядовою програмою релокації до безпечніших регіонів країни (переважно на Львівщину, Закарпаття та Буковину) переїхали 800 підприємств, 623 з яких уже працюють на новому місці. Про це повідомила заступник міністра економіки Тетяна Бережна в ефірі телемарафону. Що можна сказати про релокацію зокрема і державну допомогу українській економіці загалом через рік повномасштабної війни? Видання "Коментарі" із цим питанням звернулося до експертів.
Релокація бізнесу. Фото: з відкритих джерел
Основна частина бізнесів, яким вдалося запуститися на новому місці, пов'язана з харчовою промисловістю, сферою послуг, торгівлею, логістикою
Глава Українського аналітичного центру, економіст Олександр Охріменко пояснює:
"Перенесення частини підприємств, справді, вийшло. Озвучена цифра 800 з гаком навряд чи відображає повну картину. Адже є великі, середні, малі. І останні, швидше за все, не потрапили до цього звіту".
За словами експерта, основна частина бізнесів, яким вдалося запуститися на новому місці, пов'язана із харчовою промисловістю, сферою послуг, торгівлею, логістикою.
"Саме ці бізнеси якось змогли адаптуватися до нових умов. А ось щодо підприємств машинобудування, хімії, металургії — тут проблема. Навіть ті, що вдалося хоча б частини перебазувати, зазвичай не працюють", – зазначає економіст.
При цьому релокація, продовжує він, без сумнівів, частково допомогла економіці загалом і західним регіонам — зокрема.
"Там побільшало роботи, – наголошує Олександр Охріменко. – Були навіть випадки, коли місцева влада сама агітувала, щоб до них приїжджали нові підприємства. Для місцевої влади це завжди плюс".
Люди опинилися перед вибором – втратити бізнес, залишитись в окупації чи перебратися в інше місце
Глава Асоціації власників малого та середнього бізнесу Руслан Соболь наголошує, що той процес, який ми називаємо релокацією бізнесу та людей, є не природним.
"А все, що не природно, не може позитивно впливати ні на що. На жаль, таке переміщення – вимушений захід. Був вибір для того, щоб втратити бізнес, залишитися в окупації (з непередбачуваними наслідками) або перебратися в інше місце. Позитивних наслідків того процесу бути апріорі не може. Але й іншого виходу не було", – зазначає експерт.
За його словами, будь-який вимушений переїзд – це завжди стрес. Певною мірою відкат назад. І багатьом доведеться роками виходити на довоєнні показники.
"А державі зараз трохи не до реального сектору. Продовжуються проблеми із блокуванням податкових накладних, із кредитуванням бізнесу, із "наїздами" на той же айті-сектор. Усе це, зрозуміло, негативно впливає на економіку. У нас фактично йде війна на два фронти, – вважає Руслан Соболь. – На військовому, де летять снаряди та кулі, і на внутрішньоекономічному, де держава не просто не допомагає бізнесу в цих найважчих умовах, але нерідко й убиває навіть те, що могло б ще працювати. Перевірки, податки, тиск – нічого не змінилося. З тієї простої причини, що нинішнє керівництво, його економічний блок, схоже, інакше не може. І продовжують шукати чорну кішку у темній кімнаті. За величезної ймовірності, що її там немає".
На жаль, зізнався експерт, ми не бачимо жодної перебудови щодо держави до реального сектору економіки.
"Війна підкосила всіх, але замість того, щоб протягнути бізнесу руку допомоги його, нерідко сама держава й топить, – упевнений Руслан Соболь. – Україна втрачає головний ресурс – людей, які можуть гененувати додаткову вартість товарів та послуг. Можливо, лише серйозний відтік громадян та бізнесу за кордон навчить нашу владу. Поки що немає навіть меседжу на те, що вона розуміє ці проблеми. Важливо було б оголосити про перебудову податкової, митної, взагалі виконавчої гілки влади – із зворотним зв'язком, робочими групами не зі "своїх", а із реальних експертів, зокрема міжнародних. І, звичайно, вітчизняних представників бізнесу, які, як ніхто, знають усі проблеми. Південна Корея, Сінгапур, Польща, є багато позитивних прикладів зростання економік, їх треба використовувати. Брати найкраще. А максимальне адміністрування та податковий прес — точно не стосується такого".
Читайте також на порталі "Коментарі" — росіяни підірвали міст у Бахмуті, яким користувалися ЗСУ та цивільні – CNN.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.