Кількість домогосподарств, які мають борги за спожитий газ, в жовтні поточного року збільшилася до 60% в порівнянні з попередніми періодами, повідомили в Асоціації постачальників енергоресурсів (АПЕ), що об'єднує 30 постачальників природного газу.
"З огляду на, що протягом літа — початку осені споживачі поступово погашали борги, накопичені за попередній опалювальний сезон, а вересень відрізнявся низьким споживанням, то ситуація з боргами виглядала більш оптимістично. Зараз же, за підсумками жовтня, ситуація з оплатою ресурсу стрімко погіршується: за узагальненими даними членів асоціації, кількість домогосподарств-боржників збільшилася до 60%", — сказав перший заступник голови правління асоціації Євген Нацвін-Степанов.
За його словами, причиною зниження рівня розрахунків є, зокрема, заборона на відключення боржників і на нарахування їм штрафів та пені через карантин.
"Закон №530-IX позбавив постачальників одного з найбільш вагомих важелів впливу на боржників можливості обмеження і відключення за несплату. В результаті значна кількість громадян просто перестала платити за спожиті ресурси", — зазначив Нацвін-Степанов.
При цьому в АПЕ звернули увагу, що частка газових боргів є найзначнішою в структурі заборгованості населення за ЖКП.
"За даними Державної служби статистики України, борг населення за спожитий природний газ та послугу з його доставки на початок жовтня 2020 року перевищив 21,1 млрд грн із загального боргу населення за житлово-комунальні послуги в обсязі 54,3 млрд грн. При цьому борги за тепло і гарячу воду станом на 30 вересня склали 16,3 млрд, за поставку і розподіл електроенергії — 4,98 млрд гривень", — повідомив заступник голови правління АПЕ.
За його словами, найбільш критична ситуація із заборгованістю — в Донецькій, Одеській, Харківській та Дніпропетровській областях: борги жителів кожного з цих регіонів перевищують 2 млрд грн. Найкраще побутові споживачі платять за газ в Рівненській, Кіровоградській та Черкаській областях.
У АПЕ висловили побоювання, що в разі непогашення українцями боргів за газ і ЖКП країну в розпал опалювального періоду може очікувати колапс комунальної системи.
Крім цього, систематичні неплатежі ведуть до накопичення боргів, які потім споживачам буде ще складніше погасити, відзначили в АПЕ,
"Після закінчення карантинних обмежень постане питання припинення газопостачання неплатників і будуть вжиті заходи стягнення заборгованості в судовому порядку, а також інші небажані наслідки", — акцентував Нацвін-Степанов.
Нагадаємо, експерт спрогнозував, що українцям в цьому сезоні доведеться платити за газ більше.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.