Рубрики
МЕНЮ
Елизавета Черных
Економічний експерт, президент Інвестіціонноі̆ групи "УНІВЕР" Тарас Козак озвучив для видання "Коментарі" фінансово-економічний прогноз на жовтень. Фахівець розповів, чого чекати Україні, якими будуть інфляція та курс валют, що на це впливало і може вплинути.
Як зміниться курс валют і що буде з інфляцією: озвучений прогноз на жовтень - фото з відкритих джерел
Тарас Козак зазначає, що ситуація з державними фінансами спокійна. Так, держава менше привернула коштів для фінансування своїх витрат. Але ми отримали в серпні подарунок від МВФ (Міжнародний валютний фонд перерахував Україні гроші в рамках загального розподілу спеціальних прав запозичення серед країн-членів Фонду, що відповідає приблизно 2,7 млрд. доларів — прим. Ред.), що допомогло без напруги пройти найскладніший місяць.
Так що четвертий квартал, за прогнозом експерта, схоже, буде досить спокійним. Не буде особливих різких рухів на валютному ринку. В першу чергу, тому що ціни на український експорт залишаються на досить високому рівні. Менше, ніж було влітку, але все ще на хорошому рівні.
"Бюджет виконується з запасом. Витрати недофінансовані — але це типова ситуація для останнього року. І будемо довиконувати все вже в грудні. І саме тоді можна очікувати якихось коливань на валютному ринку.
У жовтні ж курс буде коливатися на тому ж приблизно рівні, що і раніше — 26,5-27 грн за долар. Менше, думаю, не буде, тому що це не особливо вигідно для бюджету. І Національний банк України, умовно, "тримає" цю позначку, викуповуючи зайву валюту з ринку в свої золотовалютні резерви.
Якщо раптом буде з якихось причин попит більший на валюту, ми можемо відкотитися до рівня трохи вище 27 грн за долар ", — продовжує Тарас Козак.
Інфляція, схоже, не буде знижуватися, зазначає економічний експерт. І залишиться в районі 10% річних. Дорога ціна на енергоресурси змушує виробника "зашивати" її у вартість товарів і послуг. Тому вони ростуть. Тому, незважаючи на спроби НБУ боротися з інфляцією за рахунок підвищення облікової ставки, поки що це не матиме успіху. Принаймні, до кінця поточного року.
Однак є, за словами Тараса Козака, і загрози. Одна з них — висока ціна на газ. Але влада запевняє, що підземні газові сховища досить заповнені, щоб пройти опалювальний сезон.
Ще одна загроза — висока ціна на нафту. Втім, до цього вже звикли. Та й не настільки вона висока, щоб очікувати серйозних криз.
Серед загроз також — посилення бойових дійств на Сході. А є, на думку експерта, висока ймовірність. До того ж, Білорусь все більше опиняється під впливом Росії, і ми чуємо від офіційного Мінська войовничі заяви на адресу України.
"Ще одна з нами з 2020 року — пандемія коронавірусу. В Україні — один з найнижчих темпів вакцинації в порівнянні з Європою. У зв'язку з тим, що практично кожен день встановлюються нові антирекорди із захворюваності, ми практично гарантовано потрапимо до "помаранчевої зони" карантину. І є ймовірність, що в деяких містах, областях, лікарні будуть переповнені. Як наслідок — зупинка деяких економічних процесів. що вдарить по макроекономічним показникам ", — резюмував Тарас Козак.
Раніше експерти для видання "Коментарі" озвучили економічний прогноз.
Новини