Військові прогнози для України обіцяють у найближчому майбутньому ескалацію. Росія явно має намір тиснути, доки бачить "вікно можливостей" у вигляді нестачі у ЗСУ людей та боєприпасів. Водночас прогнози щодо курсу валют досить оптимістичні, а загальнофронтові події незабаром можуть повернути в потрібний нам бік. Портал "Коментарі" опитав експертів ще й на тему очікувань від ситуації на фінансово-економічних фронтах.
Що чекає на економіку України в травні. Фото з відкритих джерел
На наших очах руйнується українська енергетика
Співзасновник Українського інституту майбутнього та Центру економічного відновлення Анатолій Амелін пояснює:
"Макропоказники оновлюються раз на квартал, тому прогнози слід робити на квартал, не на місяць. Поки виходячи з останніх даних, у нас падає експорт, зростає імпорт. Тобто погіршується сальдо торговельного балансу. Завдяки одержуваній західній допомозі, ми не звалюємося в плані валюти на її ослаблення. Але це неминучий процес. Наголошую – не в ракурсі травня, а в ракурсі приблизно до кінця року".
Військова ситуація, безумовно, впливає на економічну, наголошує експерт. Адже війна – це непередбачуваний чинник.
"Ми є свідками того, як на наших очах руйнується українська енергетика. А це важлива частина забезпечення промисловості, необхідний ресурс якості життя громадян. Відповідно, все, що відбувається, негативно впливає практично на всі аспекти нашої життєдіяльності", – зазначає Анатолій Амелін.
Інша річ, продовжує він, що в Україні значно скоротилося споживання електроенергії. Впало споживання у частому секторі внаслідок евакуації, міграції людей. Зруйновано багато промпідприємств, частина опинилася на окупованій території.
"Але навіть за таких умов про баланс говорити не доводиться. І, швидше за все, нам починаючи з літа не уникнути віялових відключень, – попереджає експерт. — Тих нових потужностей, які збираються вводити, явно замало. Вони значно поступаються потужностям, виведеним з ладу ворожими ударами. Дефіцит електроенергії дуже можливий".
У бізнесу немає прав
Голова ради в Інститут податкових реформ Олена Хотенко вважає одним із важливих травневих фінансово-економічних очікувань – ухвалення правок до закону про перезавантаження Бюро економічної безпеки (БЕБ).
"Провідні бізнес-асоціації та аналітичні центри напрацювали цілей перелік змін до кримінально-процесуального кодексу (КПК) та до запропонованого законопроекту, який вже пройшов перше читання", – наголошує вона.
У запропонованих правках відображено дотримання прав людини, більш правильне ставлення держави до бізнесу.
"Передбачається, що БЕБ, який з самого початку передбачався як єдиний орган, який займається економічними злочинами (а ними займаються СБУ, Нацполіція тощо), таким і був. Важливо регламентувати всі питання, пов'язані з обшуками (дати бізнесу фото- та відеофіксувати цей процес, щоб уникнути порушень), встановити чіткі терміни щодо арешту майна, проведення слідчих дій", – впевнена Олена Хотенко.
За її словами, всі запропоновані правки дозволять більш якісно захистити підприємців. Бізнесу, правоохоронцям, БЕБ важливо отримати чіткі правила, яких би дотримувалися всі, зазначає голова ради в Інституті податкових реформ.
"На даний час у бізнесу немає прав. А після вилучення з КПК т.зв. "правок Лозового", слідство знову отримало можливість вести слідство роками, десятиліттями. А права бізнесу дуже обмежені. Ситуацію слід змінювати, тому що тиск на бізнес, його знищення – точно не на користь української держави", – констатує Олена Хотенко.
Читайте також на порталі "Коментарі" — перспективи російсько-української війни у травні: чи варто очікувати на перелом.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.