Рубрики
МЕНЮ
Кравцев Сергей
"Розморожування" НБУ курсу долара, як і прогнозувалося, викликало панічні настрої серед населення. Пішли розмови про підвищення цін на продукти, вже багато мереж АЗС підняли ціни на бензин і дизель. Далі більше – деякі заповзятливі громадяни знімають гривню з рахунків та везуть її через кордон з метою обміну за фіксованими курсами в іноземних банках. Потім офіційно куплену іноземну готівку везуть назад або перераховують. Про що це каже? До чого спричинило нове валютне регулювання від НБУ? Чого чекати далі? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Долари. Фото з відкритих джерел
Доктор економічних наук, професор, заслужений економіст України, народний депутат V-VI скликань Олексій Плотніков пояснює:
За словами експерта, НБУ підняттям курсу долара на 25% зробив насамперед позитивну дію для експортерів. Раніше їм виручку за продану продукцію доводилося продавати за курсом 29, тепер можуть продавати державі за новим курсом – 36,5686 грн/долар.
Крім того, іноземна допомога, ресурси, які надходять до бюджету України, також доводилося зараховувати за курсом 29 грн/1 долар. Тепер це на 25% вагоміше, відчутніше.
Він акцентує, що таке підвищення курсу долара позначиться на цінах на пальне, на інфляції.
Щодо валютного туризму Олексій Плотніков зазначає, що, коли у нас існував курс 29 грн/1 долар, закордонні банки та платіжні системи Visa International, Mastercard International здійснювали переведення в готівку гривневих карток у долари при знятті в банкоматах, користуючись офіційним курсом.
Економічний експерт Данило Монін також вважає, що саме підняття доларового курсу знімало проблеми спекуляцій на різниці 25% між офіційним курсом та курсом, яким долар реально можна було купити.
Ну, а те, що цією дією збільшиться інфляція – розумів навіть НБУ, зазначає Данило Монін. Саме тому центробанк свій прогноз щодо інфляції за рік підняв з 25 до 30%.
Читайте також на порталі "Коментарі" — небачений стрибок долара та стабільність євро: хто на цьому заробить і як.
Новини