Рубрики
МЕНЮ
Вечканова Елена
Згідно з "індексом Біг-Маку", вартість української гривні на ринку валют недооцінена на 61%. Відповідний рейтинг "бургерномікі" опублікований журналом The Economist.
Курс нацвалюти згідно "індексу Біг-Мака" не має перевищувати 11 грн/долар. Фото: The Economist
Зважаючи на розрахунки цього індексу, українці повинні б мати курс 10,95 грн за долар.
Як співробітники The Economist обчислюють, на їхню думку, справедливу вартість різних валют? Вони порівнюють купівельну спроможність жителів багатьох країнах на прикладі звичайного Біг-Маку із "Макдональдса". За основу береться ціна бургера в США — нині це 5,66 долара.
Варто відзначити, що з таким показником Україна замикає п'ятірку країн із найбільш недооціненими валютами. Її "сусідами" стали Ліван, РФ, Туреччина і Південно-Африканська Республіка (ПАР).
"Бігмаковський" показник у порівнянні з минулим роком зріс, адже раніше знецінення гривні дорівнювало 58,1%. А у 2019 році українська валюта і зовсім була визнана найбільш недооціненою з усіх валют світу.
Цікаво, що в рейтингу виявилося також три країни, чия валюта, відповідно до індексу, переоцінена. Це Норвегія (крона, +7,5%), Швеція (крона, +12,6%) і Швейцарія (франк, +8,8%).
Для довідки. "Індекс Біг-Маку" і відповідне визначення "бургерноміка" винайшли представники видання The Economist ще в 1986 році. Такий розрахунок може бути легким орієнтиром для "правильного" курсу валют в різних країнах. Його базують "на теорії паритету купівельної спроможності (ПКС) і уявленні про те, що в довгостроковій перспективі обмінні курси можуть рухатися у напрямку до вирівнювання цін на однакові товари і послуги (тут це гамбургер) у будь-яких двох країнах".
Зрозуміло, "індекс Біг-Маку" не може вважатися точним показником, але він уже міцно закріпився як глобальний стандарт. Формула індексу навіть включена до деяких посібників з економіки.
Раніше "Коментарі" повідомляли про те, як локдаун може вплинути на курс валют в Україні.
Новини