Головна Новини Бізнес фінанси На чорному ринку курс уже лихоманить: що змусило НБУ розморозити курс – чому може початися паніка
commentss НОВИНИ Всі новини

На чорному ринку курс уже лихоманить: що змусило НБУ розморозити курс – чому може початися паніка

Тепер один долар у нашій країні за офіційним курсом коштує дорожче 36 гривень

21 липня 2022, 13:43 comments1798
Поділіться публікацією:

Національний банк України (НБУ) підняв 21 липня офіційний курс гривні до 36,5686 грн/долар (на 25%), а також ухвалив низку інших рішень (зокрема щодо продажу безготівкових та лімітних). Як оцінюєте ці рішення? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

На чорному ринку курс уже лихоманить: що змусило НБУ розморозити курс – чому може початися паніка

Долари. Фото з відкритих джерел

Запізніле рішення із підняттям курсу на сьогоднішній день негативно вплине на настрої людей

Голова Директорату Асоціації франчайзингу України, віце-президент Асоціації інвесторів в Україні, учасник територіальної оборони Андрій Кривонос розмірковує так:

"25% за один день виглядає набагато загрозливіше, ніж 5% за кожний місяць війни. Зафіксований курс з початку війни викликав ілюзію того, що у нас все добре, проте підштовхував до чорного курсоутворення – готівковий курс зростав до 36. І це НБУ сьогодні визнав".

За словами експерта, на тлі того, що за час війни експертна оцінка щомісячної нестачі коштів у держбюджеті зростала з 1-3 млрд. до 5-9 млрд., з курсом потрібно було робити щось раніше.

"Можливо, у перші дні тижня війни така фіксація виглядала доречною. Але зростання напруги у бюджеті, зростаючі потреби у соціальних виплатах, необхідність витрат на відновлення деокупованих територій ще з квітня почали говорити про те, що курс має відображати реальну картину", – зазначає Андрій Кривонос.

Він вважає, що пізнє рішення на сьогоднішній день негативно вплине на настрої людей. І це вони, продовжує експерт, особливо ті, хто за кордоном, ще не знають про інші обмеження:

– ліміт на зняття готівкової валюти з гривневих карток за кордоном змінено зі щомісячного на щотижневий: 12,5 тис. грн (в еквіваленті) на сім календарних днів;

– перерахувати з української гривневої картки за кордон тепер до 30 тис. грн. на місяць замість 100;

— 100 тис. грн. – щомісячний ліміт на розрахунки за кордоном з використанням гривневих карток з усіх рахунків клієнта у банку, відкритих у національній валюті.

"А якщо згадати, що частина банків бере подвійну комісію за платежі за кордоном, то взагалі стає невесело, – вважає експерт. – Окремо НБУ зайнявся виховною роботою над комерційними банками, які вміло викуповували готівкову гривню в іноземних "обмінників". Тепер це робитиме виключно НБУ. На жаль, регуляторні та курсові зміни потрібні та очікувані для ринку, проте надто великий одноразовий пакет, який може призвести навіть до паніки".

Ідея стабільності грошової одиниці у тому, щоб вона продовжувала виконувати свої платіжні функції, зберігала довіру ринку

Економічний експерт Олександр Гаврутенко нагадує, що визначена Конституцією основна функція Нацбанку України – забезпечувати стабільність національної грошової одиниці.

"Функція ця, – продовжує експерт, – часто нами сприймається як збереження якогось її стійкого валютного курсу. І будь-які коливання на валютному ринку можна у зв'язку з цим оцінювати як невиконання НБУ свого призначення. Але ідея стабільності грошової одиниці полягає в тому, щоб вона продовжувала виконувати свої платіжні функції, зберігала довіру ринку, забезпечувала функціонування та розвиток національної економіки. І якщо для цього потрібно заморозити безготівковий валютний курс в умовах крайньої невизначеності, викликаної повномасштабним військовим вторгненням, то це розумна та правильна дія. Також, як і привид його у відповідність до ринкового готівкового курсу в більш прогнозованих умовах, як це зроблено зараз".

За словами Олександра Гаврутенка, всі інші наслідки таких рішень — наповнення/невиконання бюджету, заробітки/втрати імпортерів-експортерів, ліквідація схем, що виникли на неефективності, або поява нових — мають значення тільки для кожного окремого суб'єкта ринкових відносин, і пов'язані тільки з їх здатністю оцінювати свої ринкові ризики.

"У той час як системні ризики, що залежать від стійкості макрофінансової системи, навіть у таких найскладніших умовах повномасштабної війни, треба визнати, що практично нівельовані, у тому числі й цими рішеннями НБУ", – резюмує експерт.

Читайте також на порталі "Коментарі" — в Україні злетів курс долара: чого чекати далі.





Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини