Національний банк України підвищив облікову ставку із 10% до 25%. Експерти проаналізували для видання "Коментарі" це рішення НБУ.
Фото ілюстративне / Pixabay
Радикальні кроки важливі для економіки у воєнний час
Інвестиційний банкір Сергій Фурса вважає рішення НБУ абсолютно логічним.
"Можна лишень вітати, що вони не побоялися піти на такий радикальний крок. Він потрібний для економіки України", – зазначає експерт.
Наведені аргументи (що підвищення облікової ставки до 25% послабить тиск на валютному ринку, допоможе захистити гривневі доходи та заощадження громадян, забезпечить курсову стабільність та дотримається інфляційних процесів під час війни) Сергій Фурса вважає адекватними, а політику НБУ – правильною.
Це однозначний маркер, що ми матимемо зростання інфляції цього року
Голова руху #SaveФОП та Спілки захисту підприємництва Сергій Доротич називає рішення НБУ підняти облікову ставку відразу на 15% громом серед і без того неясного фінансового неба України.
"Таке різке підвищення ставки і до такої надхмарної цифри – це однозначний маркер для всіх підприємців (як внутрішніх, так і зовнішніх), що у нас цього року інфляція буде в районі 30%. Раніше ставка НБУ плюс-мінус дорівнювала індексу інфляції. Тобто нам дали зрозуміти, що гривня знеціниться щонайменше на 25%", – каже Сергій Доротич.
Він зізнався, що не розуміє, навіщо НБУ зробив такі дії. І наголосив, що не знає жодного випадку отримання кредиту бізнесом після 24 лютого – початку широкомасштабної російської агресії.
"Знаю спроби багатьох колег узяти кредит. Але жоден банк не задовольнив запит, аргументуючи це воєнним станом. Що логічно. Під час активних бойових дій ніхто не ризикуватиме, видаючи кредит. Тому що не сьогодні-завтра може прилетіти ракета, трапиться все, що завгодно. Тому я не розумію логіки рішення головного фінансового регулятора", – зізнався експерт.
Він нагадує, що в Туреччині відсоток, під який можна отримати кредити, менший за інфляцію. Так, пояснює Сергій Доротич, стимулювалося та стимулюється турецьке виробництво.
"За рахунок такої розумної монетарної політики турецькі товари захоплюють нові й нові ринки – і економіка цієї країни розвивається. В Україні ж, де облікова ставка і раніше була досить високою, підвищення її до 25% фактично ставить хрест на всіх можливих бізнес-проектах. І в Україні як на території, де ще хоч якось може розвиватись підприємництво, інвестування. Це однозначний сигнал для будь-якого підприємця – згортати бізнес-ініціативи та шукати інші гавані для їхнього розвитку. За ставки НБУ в 25% говорити про існування бізнесу в Україні не доводиться. Зараз формуватимуться нові ціни, із закладанням туди планового зростання приблизно на чверть, щоби покрити цей маркер. Щоб уникнути ситуації, коли ти продаєш товар за гроші, за які навіть не зможеш закупити похідні для його виготовлення. Не забуватимемо, що ми імпортозалежна країна. У нас безліч комплектуючих навіть при виготовленні продуктів харчування (які без упаковки не продаються) зав'язані на імпортну сировину. Яке зараз зростатиме в ціні не лише через військові дії, а й через знецінення національної валюти. Дуже дивно, м'яко кажучи, дивне рішення НБУ", – вважає експерт.
Він не виключає, що хтось, можливо, отримував якісь пільгові кредити – і вирішили таким чином закрити цю можливість. Але зробити це, впевнений Сергій Доротич, можна було інакше.
"А давати такий гучний сигнал, крутити "облік" з 10 до 25% — це ефект бомби, що розірвалася. Навіть якщо ви бачите, що інфляція йде, що її потрібно зробити керованою, піднімайте ставку поступово, – розмірковує експерт. — Щомісяця потроху, на 2-3%. Але не так".
Як повідомляв портал "Коментарі", які причини падіння ринку криптовалюти і що буде з біткоїнами.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.