Рубрики
МЕНЮ
Елизавета Черных
Ринок нерухомості України: підсумки січня та прогноз на лютий. Чого очікувати, чому, як ті чи інші фактори можуть вплинути на ринок? Про це порталу "Коментарі" розповів Михайло Підвисоцький, засновник та керуючий партнер групи компаній Concept Group.
Ринок нерухомості в Україні - фото з відкритих джерел
За даними аналітиків групи компаній Concept Group, попит у січні знизився в середньому на 20%. Загалом можна говорити про те, що на первинний ринок житла впливало п'ять основних факторів:
1) затяжні свята та пов'язаний із цим відпускний період частини потенційних інвесторів — у січні традиційно попит на первинному ринку житла знижується в середньому на 10-15%;
2) можлива зовнішня агресія проти України;
3) економічні наслідки можливої агресії (насамперед це стосується зростання курсу долара);
4) нова хвиля пандемії та різке зростання захворюваності;
5) наслідки відчутного зростання цін у 2021 році та поступове скорочення платоспроможного попиту.
Але головний наслідок січня, за словами Михайла Підвисоцького, вичікувальна позиція частини інвесторів, які готові інвестувати наявні кошти на первинному ринку житла. За даними Concept Group, відкладений попит на кінець січня становив близько 10%. І основним показником збільшення відкладеного попиту у другій половині січня, звичайно ж, стало очікування інвесторів на стабілізацію ситуації в країні, а також зростання курсу долара. Багато інвесторів "чекають" стабільної гривні, оскільки у багатьох заощадження саме у національній валюті.
Разом з тим говорити про те, що на первинному ринку спостерігаються якісь кризові явища, дещо передчасно. Ринок "живий", угоди здійснюються хоч і не в тому обсязі, який запланували забудовники.
Щодо лютого, то на первинному ринку варто очікувати стабільних цін і з другої половини місяця поступову реалізацію відкладеного в січні попиту (з одним вагомим застереженням: при покращенні зовнішньополітичної ситуації та стабілізації економічних процесів). Михайло Підвисоцький наголошує, що в лютому в 5% об'єктів, що будуються, можливе збільшення вартості м2 у зв'язку з переходом на новий етап будівництва. При цьому "крок" зростання вартості м2 не перевищить 5-7% у гривневому еквіваленті. Така точкова зміна цін у цілому не позначиться на ціновій динаміці всього ринку.
Раніше на порталі "Коментарі" — курс валют та інфляція в Україні : що нас чекає у лютому.
Новини