Рубрики
МЕНЮ
Моесеенко Валентина
Від’ємне сальдо інтервенцій НБУ (різниця між купівлею валюти і її продажем) на підтримку фіксованого курсу скоротилось з 3,14 млрд дол. у січні до 2,49 млрд дол. у лютому, що відповідає середньому обсягу місячних інтервенцій з початку війни, розповідає голова податкового комітету парламенту Данило Гетьманцев, пишуть "Коментарі".
Що впливає на стабілізацію валютного ринку
Готівковий курс гривні до долара США у лютому помітно зміцнився. За даними НБУ, у лютому середньозважений курс гривня — долар США за операціями продажу готівкової валюти склав 39,89 грн/дол, на кінець місяця – 38,94 грн/дол.
Виділяє він і декілька факторів, що позитивно вплинули на стабілізацію валютного ринку:
- Останні рішення НБУ щодо збільшення норм обов’язкового резервування по вкладах на вимогу. Разом із збереженням 25% відсоткової ставки це сприяло збільшенню попиту на гривневі активи.
- Припинення монетизації дефіциту бюджету.
- Ритмічне надходження зовнішньої фінансової допомоги, що надходить у запланованих обсягах. За перші на 2 місяці 2023 року на фінансування бюджету залучено 6,3 млрд дол. пільгових кредитів і грантів (при місячній потребі 3,15 млрд дол.). Це в тому числі дає змогу забезпечувати позитивний платіжний баланс та нарощувати ЗВР для підтримки офіційного курсу.
- Продовження дії спеціальних депозитних продуктів (онлайн-депозитів у валюті та депозитів із індексацією на зміну офіційного курсу гривні), в рамках яких валюту можна обміняти за курсом максимально наближеним до офіційного. Депозити населення у валюті заростають стабільно с серпня минулого року. На сьогодні вони не лише відновились, а й перевищують довоєнний рівень. Це знижує попит на валюту на готівковому ринку.
- Підготовка до весняної посівної кампанії, що є традиційним сезонним чинником збільшення пропозиції валюти аграріями.
- Стабілізація валютних очікувань на фоні порівняно кращої ситуації в енергетиці і відсутності повномасштабної ескалації на річницю початку війни.
"Коментарі" також писали про те, що у Нацбанку прогнозують, що економіка цього року зросте лише маржинально – на 0,3%, а в наступні роки повернеться до стійкого відновлення.
На шпальтах "Коментарів" йшлося і про загальну суму на відновлення України — близько 110 млрд грн. Уряд уже визначив 4 ключові джерела її фінансування: конфісковані російські активи; безпосередньо кошти з державного бюджету; фінанси міжнародних партнерів; гроші донорів, які зібрані на платформі United24.
Читайте також на порталі "Коментарі" — обмінникам дозволять показувати курс, а от гривня не "зміцніє".
Новини