Головна Новини Бізнес фінанси Відстрочка виплат за держборгом: що це означає для України – чи могли ми отримати найкращі умови
commentss НОВИНИ Всі новини

Відстрочка виплат за держборгом: що це означає для України – чи могли ми отримати найкращі умови

Експерти розповіли, як від цього рішення виграє Україна

11 серпня 2022, 15:35
Поділіться публікацією:

Україна досягла згоди щодо відстрочення платежів із зовнішнього боргу до 2024 року. Завдяки цьому за два наступні роки Україна зможе заощадити майже 6 млрд дол, повідомив міністр фінансів Сергій Марченко. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль уточнив, що власники цінних паперів державних "Укренерго" та "Укравтодору" також прийняли пропозицію щодо відстрочення. Що це означає для України? Чи могли ми отримати кращі умови, ніж просто відстрочення? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Відстрочка виплат за держборгом: що це означає для України – чи могли ми отримати найкращі умови

Гроші. Фото з відкритих джерел

Виходить, нам списали 4/5 боргу, готові продати куплені за долар папери – за 20 центів

Економічний експерт, президент Інвестиційної групи "УНІВЕР" Тарас Козак пояснює:


"Будь-які зміни щодо обслуговування та погашення боргу називаються – реструктуризація. Саме про це зараз йдеться. Напевно, це може мати вигляд дефолту. Але це не так. Адже ми не вчасно погашаємо борг за добровільною згодою на це кредиторів. Це позитивна для нас новина. Адже рашисти потирали руки, що не лише РФ у дефолті, а й Україна. Але так виглядає, що Україна уникне дефолту через добровільну (за погодженням із кредиторами) реструктуризацію боргу".

За словами експерта, умови реструктуризації – м'які для кредиторів.

"Вартість українських паперів нині низька, близько 20 центів на долар. Тобто інвестор дав нам долар, а зараз він сам оцінює його вартість у 20 центів. Виходить, нам списали 4/5 боргу, готові продати куплені за долар папери – за 20 центів. Зазвичай такі ціни коли очікується дефолт. А те, що Україна не дефолтнула, а запропонувала досить м'які умови – всім плюс. Суть м'яких умов у тому, що немає списання. Ми не говоримо, що віддамо менше. Ми готові віддати все, але згодом. І це для інвесторів прийнятно – зазначає Тарас Козак. – Але я не думаю, що на цьому все скінчиться. Найімовірніше, це лише перша реструктуризація. Імовірно, через два роки, коли підходитиме термін погашення найближчих паперів, нам ще раз доведеться йти на такий крок. Але на сьогоднішній день все виглядає досить непогано і для України, і для інвесторів".

Окрема ситуація, продовжує експерт, із варантами (умовно списаний борг). Він нагадує, що коли 2015-го Мінфін на чолі з Яресько проводив реструктуризацію, широкій аудиторії говорили, що нам пробачили 20% боргу. Насправді ми не списали цей борг – нам його замінили на варранти, які ми зобов'язані виплатити протягом 20 років.

"І те, що за варранти зараз все відстрочили лише на два роки – взагалі вигідно для інвесторів. Тому що ці два роки економіка падатиме. А там умови такі – якщо економіка падає, то виплати за цим боргом нульові. А тут Мінфін України каже, що ми продовжимо виплати ще на два роки. Тобто замість того, щоб отримати нічого, є можливість отримати, через два роки, хоч щось – за умови, що українська економіка зростатиме, – пояснює Тарас Козак. — Підсумовуючи. Запропоновані Україною умови реструктуризації – дуже м'які. Попереду, найімовірніше, ще одна реструктуризація. І інвестори це розуміють. Тому ціни на українські папери фактично не змінилися внаслідок цієї пропозиції. Хоч і не всі його підтримали.

Була можливість отримати кращі умови

Експерт Української фабрики думки Юрій Гаврилечко вважає, що новини про відстрочку платежів означають, що в найближчі півтора роки ми не матимемо необхідності шукати кошти для погашення частини зовнішнього боргу та його обслуговування.

"Це само по собі добре — і безумовний позитив як для економіки зокрема, так і для країни в цілому", — наголошує експерт.

Але, зазначає він, була можливість отримати кращі умови.

Юрій Гаврилечко пояснює:

"Мало того, була можливість заощадити не 6, а 18+6 = 24 млрд доларів (в ідеалі), якби Мінфін не гальмував, а викуповував боргові зобов'язання, коли вони першого місяця після 24 лютого котирувалися в 1/3-1/10 від номіналу. Зменшити котирування ще нижче можна було оголошенням про те, що Україна не збирається погашати та обслуговувати боргові зобов'язання щонайменше до кінця війни".

Читайте також на порталі "Коментарі" – зустріч Зеленського та Путіна на полях саміту G20: які є варіанти.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/
comments

Обговорення


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!