Рубрики
МЕНЮ
Slava Kot
Голова Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев вказав на чотири основні проблеми програми іпотечного кредитування "єОселя" для військових та ветеранів. За його словами, вони стосуються стартових умов, перевірок на платоспроможність, процентної ставки та відсутності стабільності.
Недоліки купівлі квартир за програмою "єОселя" для військових. Фото з відкритих джерел
Програма іпотечного кредитування "єОселя" працює 2,5 роки і за цей час було видано 16,9 тис. кредитів на загальну суму майже 27,8 млрд гривень. Однак, серед учасників програми, які купили житло, усього 370 ветеранів війни, що відповідає 2,2% та 2,6 тис. військовослужбовців за контрактом — 15,4%.
Данило Гетманцев пояснив, чому так мало захисників скористалися програмою "єОселя", яка була головним чином розрахована на них.
Попри пільгову відсоткову ставку, "єОселя" має високі вимоги до доходів. Для прикладу, щоб взяти кредит на квартиру вартістю 2,5 млн гривень, потрібно щомісяця платити близько 23–25 тис. гривень упродовж перших трьох років. Тоді як середня зарплата в Україні складає 18,6 тис. грн.
Як вказує Гетманцев, не кожен ветеран чи діючий військовий має доходи 100 тис. гривень, щоб вважатися платоспроможними. Особливо це стосується тих, хто звільнився за станом здоров’я чи не може знайти роботу після служби.
Ще однією перепоною є вимога початкового внеску для осіб старше 26 років не менш як 20% від вартості житла. Тобто, за квартиру вартістю 2,5 млн гривень потрібно відразу сплатити 500 тисяч.
Військові, які ще на службі, можуть розраховувати на іпотеку під 3%. Але якщо контракт завершується або людину звільняють за станом здоров’я, ставка автоматично підвищується до 7%. Таким чином для ветеранів війни ставка за програмою "єОселя" також становить 7%.
Як вказує Гетманцев, у початкових умовах кредитування за програмою "єОселя" передбачалось, що ставка 3% або 7% буде діяти на весь період кредитного договору. Однак у серпні 2024 року умови змінили, і починаючи з 11 року кредитних виплат ставка 3% перетворюється на 6%, а 7% — на 10%.
Також він наголошує, що навіть зі збереженням відсотків кредитування за програмою "єОселя" житло вартістю 2,5 млн гривень за кредит у 20 років буде вартувати 4 млн гривень.
Раніше портал "Коментарі" повідомляв про те, що український ринок нерухомості оживає, а українці масово купують квартири.
Також "Коментарі" писали, чи варто купувати житло на першому поверсі. Переваги та недоліки.