Головна Новини Бізнес ЖКГ Законопроект, що порушує закон. Мінсоцполітики хоче отримати доступ в приміщення одержувачів соціальних пільг
commentss НОВИНИ Всі новини

Законопроект, що порушує закон. Мінсоцполітики хоче отримати доступ в приміщення одержувачів соціальних пільг

Вимоги безперешкодного доступу в житла українців т.зв. соціальних перевіряльників порушують права громадян на недоторканість житла

16 липня 2021, 18:18 comments1028
Поділіться публікацією:

В Україні планують робити масові перевірки отримувачів субсидій, соціальних пільг та соціально незахищених сімей з дітьми безпосередньо на місці проживання. Відповідний законопроект, вже представлений на сайті Мінсоцполітики. "Коментарі" ознайомилися з ним і відібрали найцікавіше. 

Законопроект, що порушує закон. Мінсоцполітики хоче отримати доступ в приміщення одержувачів соціальних пільг

Мінсоцполітики хоче безперешкодно перевіряти одержувачів субсидій та допомоги, фото з відкритих джерел

Так згідно, з законопроектом об'єктом державного контролю були визначені "підприємці або фізичні особи, до повноважень яких згідно із законодавством належить збір документів для надання соціальної підтримки, її призначення та/або виплата, надання соціальних послуг, виконання функцій у сфері захисту прав дітей, а також заклади різних типів, форм власності та підпорядкування, у тому числі спеціальні виховні установи, в яких передбачено цілодобове перебування дітей, заклади освіти (в частині контролю стану виховної роботи з дітьми)". Метою перевірок заявлені "забезпечення дотримання об’єктами державного контролю та отримувачами соціальної підтримки вимог законодавства під час надання соціальної підтримки та за дотриманням прав дітей". Перевіряти їх держконтролери в особі працівників місцевих закладів надання соцдопомоги (Національна соціальна служба) можуть згідно з планами — щороку. Плани перевірки мають складатися і затверджуватися не пізніше грудня попереднього року. При цьому, за необхідності державні контролери можуть здійснювати і позапланові перевірки частіше ніж 1 раз на рік. Планові перевірки можуть тривати до 10 робочих днів, позапланові — 5 днів.

Одержувачі соціальних пільг мають з першої ж вимоги пускати контролерів до себе додому, якщо ті мають посвідку контролера та наказ про перевірку. Приходити можуть відразу кілька контролерів та свідків. Планується, що об'єкт перевірки буде попереджений про неї за 10 днів до візиту контролерів у разі планової перевірки. Позапланової — без попередження. Відмова пустити контролера автоматично тягне за собою позбавлення виплат субсидій чи інших соціальних пільг. Як будуть розгоратися події, якщо люди або керівники установ не були повідомлені завчасно, відсутні у своїх приміщеннях тощо — невідомо. Як непрописані і норми, згідно з тим, о якій годині можуть приходити державні контролери. Тобто, якщо візит заплановано рано вранці чи пізно ввечері, відмова пустити контролерів теж потягне за собою позбавлення права на отримання грошової допомоги?

Також в законопроекті не вказано за якими ознаками контролери будуть вирішувати на практиці чи не занадто багато живуть "соціальники", чи родич, який приїхав в гості, буде вважатися таким, що постійно проживає у цьому приміщенні? Цікаво, але об'єкти перевірки (фізичні особи) при першій вимозі ще мають надати необхідні документи держконтролерам по приміщенню і доходам, забезпечити їх можливостями роботи, телефонним зв'язком, Інтернетом тощо. Тобто відмова надати стілець чи пароль від Wi-Fi також може трактуватися як недопущення контролера в приміщення і потягне за собою автоматичне позбавлення соціальних пільг?

Поки що цей законопроект знаходиться на громадському обговоренні. Якщо його невдовзі приймуть, в силу він має вступити з 1 січня 2022 року.  Тоді щорічний моніторинг торкнеться усіх отримувачів соцдопомоги, субсидій, проблемних сімей з дітьми, закладів виховання дітей тощо. Позапланові перевірки можуть проводитися, наприклад, при подачі скарги на порушення прав дітей чи недостовірні відомості з доходів. Писати скарги можуть усі небайдужі — сусіди, громадські організації, місцева влада. За згодою сторін, потім представники громадських організацій або чиновники також зможуть брати участь у перевірках. Яким чином в Мінсоцполітики планують нейтралізувати "людський фактор" і прописати більш зрозумілі правила, за якими держконтролери будуть виносити рішення про призначення чи непризначення грошових і соціальних допомог — поки що невідомо. 

Раніше "Коментарі" вже писали, які плани у влади на виплати субсидій у 2021 році.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини