Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль стверджує, що Україні вистачить запасів газу та вугілля, щоби пройти цю зиму. І віялових відключень нібито не було і не буде. Про це прем'єр-міністр повідомив під час засідання Кабміну 15 грудня.
Опалювальний сезон 2021-2022 в Україні: чи виправданий оптимізм прем'єр-міністра - фото з відкритих джерел
Експерти розповіли виданню "Коментарі", чи обґрунтований оптимізм глави Уряду.
Є надія, що ми не повернемося до ситуації 90-х, коли навіть у Києві ввечері вимикали електроенергію
Доктор економічних наук, професор, заслужений економіст України, народний депутат V-VI скликань Олексій Плотніков зізнався:
"У мене немає такого оптимізму, як у прем'єра. В областях уже й зараз вимикається електроенергія. Так, це мотивують тим, що нібито проводяться технічні роботи. Ніхто не називає це віяловим відключенням. Але факт залишається фактом.
Є сумніви у експерта щодо того, що у нас все гаразд із вугіллям.
"Свого часу міністр енергетики Герман Галущенко озвучував дефіцит вугілля 4,3 млн тонн. А те вугілля, яке везуть зараз кораблями в Україну, — це лише 470 тисяч тонн. Тобто його треба ще докуповувати і докуповувати. Особливо якщо підуть морози, обіцяні вже з наступного тижня", – наголошує Олексій Плотніков.
З газом теж все далеко не гладко, зазначає економіст. Адже він не купувався заздалегідь. А тепер блакитне паливо, коли закінчаться свої запаси, доведеться купувати за дуже високою ціною.
"Озвучені прем'єром дані щодо сховищ, де нібито є 15 млрд кубометрів газу для потреб населення і економіки, адже це не тільки про українські запаси. Там є і газ приватних компаній із Західної Європи. Тож і тут у мене немає особливого оптимізму, – каже експерт. – Що є, то це надія, що ми не повернемося до ситуації 90-х, коли навіть у Києві ввечері вимикали електроенергію".
Олексій Плотніков резюмує: уряд має думати заздалегідь про опалювальний сезон, про створення потрібних запасів (коли все можна було купити набагато дешевше) та розвиток ринку електроенергії, вигідний нам, а не комусь іншому.
Навіть той газ, що є у сховищах, не врятує, якщо РФ зупинить транзит. Це буде сильний удар по енергобезпеці і України, і Європи
Економічний та політичний експерт Борис Кушнірук вважає, що проходження опалювального сезону 2021-22 залишається зараз найбільшим економічним ризиком України.
"Особливі проблеми будуть у лютому-березні наступного року, – прогнозує він. – Саме тоді у сховищах залишається найменший обсяг газу, а проблеми з вугіллям погіршаться. Лютий-березень останніми роками виявлялися найхолоднішими. Велика можливість, що ми зіткнемося з блекаутами – зупинками подачі електроенергії. Іноді це буде пов'язано навіть не з фізичною відсутністю її в достатній кількості, а з тим, що застарілі мережі (оновлення яких фактично не займаються) не витримуватимуть навантаження. І "вилітати" може все: починаючи з дому, закінчуючи підстанціями. Є небезпека, що люди залишаться не лише без подачі електроенергії, а й без тепла".
Якісь підприємства можуть зупиняти роботу, припускає Борис Кушнірук. У тому числі тому, що ціна на електроенергію для них, на відміну від домогосподарств, суттєво зросла.
"Я спілкувався нещодавно із власником однієї з великих меблевих фабрик. І він повідомив, що рахунок за споживані енергоресурси зріс із 150 тисяч гривень до 450 тисяч, – розповів експерт. – Держава тримає ціни на електроенергію для населення, а витрати на її вироблення суттєво зростають (вугілля, газ значно подорожчали). Ринкова ціна газу зараз становить 35-40 тис. грн за тисячу кубів. І якою ж може бути ціна електроенергії, враховуючи, що частина ТЕС та ТЕЦ через нестачу вугілля
можуть перейти на споживання газу?"
На думку експерта, "Нафтогаз" навряд чи буде готовий продавати газ дешевше, бо має свої проблеми.
"Навіть той газ, що є у сховищах, не врятує, якщо РФ зупинить транзит (навіть оплачуючи нам за нього, але фізично нічого не транспортуючи). Це буде сильний удар по енергобезпеці і України, і Європи. При цьому формально росіяни не порушуватимуть умов контракту, – наголошує Борис Кушнірук. – Нам у результаті доведеться розгортати газотранспортну систему у реверсному режимі. Все, що я перерахував, – це комплексні ризики. Будь-які проблеми в енергосекторі вдарять по всій економіці. Як наслідок падіння, зупинка виробництва з усіма наслідками…"
Раніше на порталі "Коментарі" – "Північний потік-2": новообраний канцлер Австрії схвалив запуск російського газопроводу.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.