Рубрики
МЕНЮ
Таисия Ерохина
В Україні тарифи на житлово-комунальні послуги не стоять на місці. "Коментарі" дізналися, що чекає українців у травні, які ризики несе чергове підвищення та наскільки воно виправдане.
Тарифи в Україні. Фото з відкритих джерел
Як розповіла виданню експертка з питань у сфері ЖКГ, засновниця ГО "УПС", голова ГО "Кирилівський Гай", власниця малого бізнесу Кристина Ненно, з першого травня 2021 року абсолютно для всіх споживачів підіймається тариф на газ. Бо з 1 серпня 2020 року в Україні запрацював "ринок газу", тобто держава перестала втручатися в регулювання ціноутворення. В незалежності від того, в якому регіоні або області знаходиться постачальник, споживач міг обирати собі тариф, який йому пропонували, а потім отримував рахунок з урахуванням транспортування газу.
Однак з початком опалювального сезону, громадяни почали отримувати рахунки з високою вартістю за кубічний метр і почалися активні протести з грудня 2020 року. Відтоді Кабінет міністрів вирішив втрутитися і зробити єдину вартість для всіх 6,99 грн за кубометр, незалежно від регіону та постачальної компанії. Згодом було відтермінування застосування ринкових цін, спочатку до першого квітня, але через локдаун знову це було перенесено.
На початку квітня комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, встановила річний тариф для газу та ухвалила постанову, в якій було зазначено, що всі постачальники мають надати єдиний річний тариф.
На думку Ненно, по-перше, такий тариф дозволятиме усім споживачам планувати витрати на комунальні послуги, по друге, це стабілізує ринок від маніпуляцій, щоб коливання, наприклад, світової біржі не впливали на його ціноутворення.
За її словами, чергове підвищення цін на житлово-комунальні послуги та товари загального вжитку стануть дуже відчутними для громадян, адже заробітна плата не так стрімко зростає, як тарифи. Це призведе до того, що зростуть борги за спожиті комунальні послуги, підприємства, які надають ці послуги, почнуть відключати споживачів. І скоріш за все, зазначає Ненно, постачальники комунальних послуг будуть всіма можливими методами клопотати до органів місцевого самоврядування та адміністрацій з проханням компенсувати їх витрати. Оскільки будь-яке підприємство не може існувати з колосальними заборгованостями — розпочнуться судові справи на стягнення боргів. А ті, хто старанно сплачуватимуть за комунальні послуги, будуть відмовляти собі у товарах першого вжитку, тобто почнуть економити на їжі, придбанні нового взуття чи одягу. Вони почнуть сплачувати комунальні послуги за високими тарифами, але внаслідок обмеження свого способу життя.
Експертка нагадала, що нещодавно був опублікований проект постанови Кабміну, який має намір запровадити більш жорстку і детальнішу перевірку субсидіантів, який має розпочатися з 1 травня 2021 року. Це передбачає ліквідування комісій, які призначали субсидії, подання субсидіантом декларацій про отримані доходи від депозитів, дивіденди від цінних паперів тощо, увагу звертатимуть і на здійснення вартісних одноразових покупок, купівлю іноземної валюти, банківських металів, наявність банківських депозитів, перетин кордону.
Вона зауважує, що в Україні немає жодного реєстру про грошовий обіг і це залишається банківською таємницею. Лише вповноваженні органи, такі як прокуратура, ДБР, НАБУ, інші податкові органи мають вповноваження для отримання такої інформації.
Стосовно прийнятого законопроекту 2458, експертка додає, що він лишатиметься негативним лише для споживачів, оскільки постачальник надаватиме послугу до вузла комерційного обліку. Тобто до точки розподілу за все, що йде по трубах, відповідатиме надавач послуг, а все, що після точки розподілу – буде проблемою співвласника. Як вважає Ненно, це несправедливо, оскільки відбудеться самостійний розподіл між споживачами не балансу і ніхто не буде обслуговувати внутрішньо будинкові мережі, як це і було раніше.
Разом із тим, експертка називає чергове підвищення цін на житлово-комунальні послуги виправданим.
Як повідомлялося, на українців чекає кілька етапів підвищення тарифів. Відомі подробиці.
Новини