Рубрики
МЕНЮ
Козлова Альбіна
Уряд підтримує український бізнес та ухвалив з 24 лютого 2022 чимало нормативних документів щодо звільнення від сплати ПДВ деяких категорій підприємців та запровадження спрощеної системи оподаткування. Як могло б вплинути на економіку скасування ПДВ для всього бізнесу та чи допомогло б це зростати економіці в умовах воєнного часу розповіли експерти.
Фото ілюстративне / Pixabay
За словами співзасновника Аналітичної консалтингової агенції "Українська Фабрика Думки", кандидата наук держуправління Юрія Гаврилечка, Кабмін досі ще не може повернути ПДВ за січень 2022, а це 17 млрд. грн й проблема не в тому, що наразі в країні війна й зменшилися потоки податків до бюджету. В такому разі Міністерство фінансів може лише запропонувати підприємцям замість повернення живих грошей чекати, поки гроші з'являться, або взяти повернення амортизаційними облігаціями по 10% річних, номінальна вартість від 1000 грн й термін дії облігацій буде три роки. Й така пропозиція буде, на думку експерта, цілком слушною, але вона має свої нюанси.
Також він пояснює, що основна частка ПДВ — це ПДВ на імпорт (в середньому — у 3 рази більше, ніж ПДВ на вироблені всередині країни товари) — при паритеті експорту та імпорту ефект "бюджетоутворюваності" — нульовий, при превалюванні експорту над імпортом він стає негативним (тобто віддавати треба більше, ніж отримали або тягнути з поверненням).
Весь час НБУ стримувало інфляцію за рахунок золотовалютних резервів, але у воєнний час необхідно змінювати підходи до оподаткування, щоб прискорити оборотність грошей.
Максим Орищак, аналітик компанії "Центр біржових технологій" (ЦБТ) вважає, що наразі це питання не на часі, більше актуальною є підтримка бізнесу відсутністю додаткових платежів, але ПДВ таки треба скасувати.
З іншого боку експерт наголошує, що скасування ПДВ стало б допомогою для підприємств, оскільки уповільнення грошових потоків створює додаткові кризи. Однією з таких криз була ситуація в 2019 році, коли підприємства не мали додаткових фінансових ресурсів.
Новини