comment

Рубрики

comment

МЕНЮ

Головна Новини Бізнес економіка Економічний прогноз для України на жовтень: яких важливих подій очікувати
commentss НОВИНИ Всі новини

Економічний прогноз для України на жовтень: яких важливих подій очікувати

За словами експертів, позначаться на економіці й карантинні обмеження, які в жовтні можуть стати ще жорсткіше, дійшовши до локдауну

28 вересня 2021, 14:38

Експерти озвучили для видання "Коментарі" економічний прогноз на жовтень і розповіли, які важливі економічні події можуть відбутися в Україні, які закони, укази, постанови, які полегшать або ускладнять життя бізнесу, можуть з'явитися, як на економіці країни може позначитися зовнішньополітична, внутрішньополітична та епідеміологічна ситуації.

Економічний прогноз для України на жовтень: яких важливих подій очікувати

Економічний прогноз - фото з відкритих джерел

Важливо, як буде вирішено проблему зростання ціни на газ

Доктор економічних наук, професор, заслужений економіст України, народний депутат V-VI скликань Олексій Плотніков вважає, що складно щось прогнозувати в умовах нинішньої невизначеності. Але, тим не менш, деякі моменти варто позначити.

"По-перше, важливо, як буде вирішено проблему зростання ціни на газ. Чи приймуть якісь певні рішення, які дадуть відповіді на актуальне питання — що робити з рекордними європейськими цінами на газ (1000 доларів за тисячу кубів)? Як це похначиться на Україні? Чи буде якесь регулювання? Тому що нинішня прив'язка до європейських хабів — убивча для нас в умовах, що склалися, — зазначає експерт. — Другий важливий момент — діяльність Верховної Ради, — упевнений економіст. — І в зв'язку з законом про держбюджет (які будуть зміни, в який бік, що захочуть депутати, що порадить МВФ), і в зв'язку з нещасним законопроектом №5600 (т.зв. "ресурсний", що збільшує податки і рентні платежі). Поки він з порядку ВР зник. Але цілком ймовірно, в жовтні може спливти знову. В якій формі — поки залишається загадкою. Безумовно, будуть поточні моменти, пов'язані з реалізацією закону про олігархів, з тим, що у нас з 1 вересня йде податкова амністія (але дуже мляво) ".

На думку Олексія Плотнікова, впливати на економіку України будуть і зовнішні чинники: місія МВФ (дадуть — не дадуть черговий транш), ціни на наш експорт (продукція АПК, руда, метал), новий уряд Німеччини (яке може спробувати оживити нормандський формат), ймовірний запуск "Північного потоку-2" (але там ще не буде повної потужності).

Позначаться на економіці та карантинні обмеження, які в жовтні можуть стати ще жорсткіше, дійшовши до локдауну, якщо епідеміологічна ситуація погіршиться, підкреслює Олексій Плотніков.

Вплине на економічну ситуацію жовтня досить несподіваний крок Кабміну про прийняття на себе функцій наглядової ради "Нафтогазу"

Експерт Української фабрики думки Юрій Гаврилечко вважає, що в жовтневому порядку денному Ради, крім проекту держбюджету, є два найбільш цікавих моменти.

"Перший — друге читання законопроекту №5600, до якого було подано близько 12 тисяч поправок. У будь-якому варіанті, в якому він би не був прийнятий, цей документ суттєво погіршить поточний стан всіх бізнесів — від ФОПів до олігархів. Якщо його ухвалять у другому читанні, можна очікувати зниження ділової активності, зростання цін, збільшення відтоку робочої сили з України — з усіма супутніми наслідками", — прогнозує експерт.

Другим важливим блоком законопроектів він називає т.зв. ФОПівські.

"Мова про зміни у спрощеній податковій системі, про скасування обов'язкового використання реєстраторів розрахунково-касових операцій (РРО). Їх виносили недавно на позачергову сесію парламенту, але через не присутність в залі необхідної кількості нардепів, вони не набрали потрібної кількості голосів. При цьому ніхто як би "проти" не був. Просто фізично не було необхідного числа парламентаріїв. Так що є шанси, що ці законопроекти будуть все ж розглянуті найближчим часом ", — зазначає експерт.

На його думку, безумовно, вплине на економічну ситуацію жовтня досить несподіваний крок Кабміну про прийняття на себе функцій наглядової ради "Нафтогазу" .

"Це спроба, нарешті, нехай і в ручному режимі, покерувати цим" держпідприємством "(в лапках, тому що" Нафтогаз "давно вийшов за межі держкорпорації що документально, що фактично). Можливо, даний крок допоможе утримати взимку ціни на газ. Що сприятливо позначиться на загальноекономічній ситуації, на бюджетах регіонів, — підкреслює Юрій Гаврилечко. — Одна біда — зовсім невідомо, які обсяги цього газу є і будуть в наявності від уряду. Адже те, що сконцентровано в наших підземних газових сховищах (ПГС) — це частина технологічного газу (близько 4 млрд кубометрів), частина комерційного (сторонніх компаній, який просто там зберігається) — від 6 до 9 млрд кубів. Так що 18,5 млрд кубів, про які говорив прем'єр Шмигаль минулої п'ятниці, зовсім не означає, що це все може бути направлено українським споживачам за прийнятною ціною. І за якими розцінками буде викуповувати "чужий" газ уряд — поки складно сказати. Тому я б не давав зараз, як деякі, переможних реляцій про величезні запаси газу, які дозволять нам спокійно пережити опалювальний сезон. Але сам по собі факт, що Кабмін нарешті вирішив взяти на себе керівництво "Нафтогазом" — позитивний момент, на мій погляд. Це дозволить, нехай і за допомогою прямого ручного управління, утримати ціни на газ".

Що стосується зовнішньополітичного чинника, то в кращому випадку — нічого не станеться, вважає експерт. Він пояснює:

"Головна європейська подія зараз — це формування нового уряду в Німеччині. І поки йтимуть ці процеси, ніяких екстраординарних рішень ні ЄС, ні окремі його країни приймати не будуть. Так що рівень зовнішньополітичного впливу на Україну знизиться".

А коли на нас не звертають уваги, зазвичай у нас ситуація спокійніше, ніж коли нам активно "допомагають", зазначає Юрій Гаврилечко.

Раніше експерти, як зміняться тарифи на комунальні послуги в Україні в жовтні.


Читайте Коментарі в Google News

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб першими дізнатися про найважливіші події!


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/
comments

Обговорення

Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!