Рубрики
МЕНЮ
Максим Иванов
З 1 серпня в Україні зросте тариф на послуги з передачі електричної енергії та послуги з диспетчерського управління НЕК "Укренерго". Таке рішення прийняла Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 11 липня на своєму засіданні. Згідно з ним, з нового місяця тариф на послуги з передачі електричної енергії складе 240,23 грн/МВт·год., а тариф на послуги диспетчерського (оперативно-технологічного) управління — 24,75 грн /МВт∙год (без урахування податку на додану вартість).
Експерти проаналізували для порталу "Коментарі" дане рішення, яке явно йде всупереч з обіцянками влади не підвищувати тариф на електроенергію.
Економічний і політичний експерт Борис Кушнірук вважає анонсоване підвищення комплексною складовою – у зв'язку з тим, що в Україні не завершили реформування енергосектору.
"Саме тому ми маємо величезні дисбаланси на енергоринку. До того ж, падіння споживання електроенергії (у зв'язку з теплою погодою, карантином та кризою) погіршило ситуацію, – пояснює експерт. – Щоб збільшити на ринку частину дешевої електроенергії "Енергоатому", важливим є цілодобове її споживання в досить великих обсягах. А цього немає. У результаті собівартість електроенергії на ринку зростає. При цьому є певні обмеження, які не дають підвищувати ціни для населення. А ще є "зелена енергетика" – дуже дорога, часткове зниження цін на яку зараз намагаються провести через парламент".
Ситуацію, за словами Бориса Кушнірука, поглибив і імпорт електроенергії з РФ під виглядом білоруської.
"Весь цей комплекс проблем призвів до підняття тарифів на послуги з передачі електричної енергії та диспетчерського управління НЕК "Укренерго". При цьому не вирішується глобальна проблема дисбалансу на енергоринку", – підкреслює експерт.
На його думку, все це – приклад непрофесіоналізму нашої управлінської системи.
"Нагадаю, що минулого року втричі знизили ціну на те саме диспетчерське управління, тарифи на яке тепер підіймають. При цьому, наголошую, ніяких фундаментальних змін у функціонуванні ринку електроенергії, щоб збалансувати систему, не зробили", – зазначає Борис Кушнірук.
Озвучене підвищення, за його словами, не стосується домогосподарств. Але, враховуючи наявні дисбаланси, й те, що чималі споживачі енергії (ті ж феросплавні заводи Коломойського) через механізми співпраці з судами утікають від оплати збільшених тарифів, платити за все доведеться держбюджету.
"Тобто – гроші візьмуть з наших кишень", – резюмує експерт.
Голова Українського аналітичного центру, економіст Олександр Охрименко нагадує, що в рамках реформи енергоринку у нас були розділені тарифи за виробництво і за доставку електроенергії. І спочатку передбачалося, що ціну за доставку (досить низьку) будуть підіймати.
"Підвищення тарифів на доставку, яке ми проводимо в рамках наближення нашого енергоринку до європейського, не критичне, на 50 з гаком відсотків. Це, приблизно, плюс ще 8 копійок за кіловат (йдеться про транспортування), – зазначає експерт. – Сама електроенергія коштує у нас набагато дорожче. Правда, в майбутньому тарифи обіцяють знижувати шляхом реконструкції електромереж та енергозберігаючих заходів. Але коли це ще буде!"
За словами Олександра Охріменка, це підвищення торкнеться всіх, але особливо його відчують промисловці.
Представник Української енергетичної біржі Інна Кріпак вважає, що рішення НКРЕКП про збільшення тарифу на передачу електроенергії до 240,23 МВт/годину було ухвалено для можливості погашення часткової заборгованості перед виробниками відновлюваних джерел енергії (ВДЕ або "зелена енергетика" – сонце, вітер і т. д.)
"До речі, спочатку НКРЕКП пропонувала збільшити тариф на передачу більш ніж у двічі, – зазначає представник КЕБ. – Проєкт рішення до засідання 11 липня передбачав зростання тарифу до 327,97 грн/МВт-год, а початковою пропозицією НЕК було й зовсім довести тариф до 604,51 грн/МВт-год. Але через те, що вдалося залучити Європейський Інвестиційний банк до розв'язання проблем з ДП "Гарантований покупець", тариф був збільшений у більш ощадливому режимі".
За словами Інни Кріпак, це, схоже, був єдиний вихід для вирішення ситуації.
"Але потрібно розуміти наслідки цього рішення, – підкреслює вона. – Вони будуть відчутними для компаній, які залежать від ціни електроенергії в собівартості продукції, для їх фінансового стану та конкурентоспроможності. А підвищення ціни на їх продукцію відчує і кінцевий споживач".
Новини