Головна Новини Бізнес податки В Україні настає епоха високих податків, — експерт
commentss НОВИНИ Всі новини

В Україні настає епоха високих податків, — експерт

На голови бізнесу і громадян у 2022 році впадуть нові податки, вважає В'ячеслав Черкашин

16 липня 2021, 20:05
Поділіться публікацією:

Законопроєкт 5600, який пропонує внесення багатьох змін до Податкового кодексу України та, відповідно, системи оподаткування, буде загальмовано через величезну кількість правок, запропонованих нардепами. Втім, "Коментарі" попросили експерта пояснити, чи допоможе це облагородити документ, котрий викликає настільки багато невдоволення в українців.

В Україні настає епоха високих податків, — експерт

Експерт вважає, що Україні варто чекати підвищення податків. Колаж: "Коментарі" / Д. Романюк

За словами аналітика "Центру розумних рішень" В'ячеслава Черкашина, якщо комплексно оцінювати ситуацію у сфері податків, то можна з упевненістю сказати, що нічого більш фіскально-агресивного за останні сім-шість років не спостерігалося.

"Минулого року ми отримали антиофшорний Закон 466 (проєкт 1210), який приніс у життя платників податків десятки нових складних регуляцій і нові повноваження так і нереформованих податківців. При цьому самі токсичні норми вступають в дію із 1 січня 2022 року", — нагадав фахівець.

В Україні настає епоха високих податків, — експерт - фото 2

Експерт В’ячеслав Черкашин. Фото: Укрінформ

Після цього, за його словами, була підтримана в першому читанні "не менше людоїдська" ініціатива уряду — законопроєкт 5600.

"Ним передбачається введення, здебільшого з початку наступного року, понад сорока новацій щодо збільшення ставок податків і розширення бази оподаткування загальною вартістю 48,3 млрд грн на рік. Блюдо вийшло настільки неапетитним, що довелося привласнити йому титул "антиолігархічного", щоб хоч якось сприяти його перетравлювання парламентаріями і суспільством", — зазначає В'ячеслав Черкашин.

При цьому, на його думку, під боротьбу з олігархами з натяжкою можна віднести лише чверть проєкту.

"Все інше, з якоїсь незрозумілої логіки чиновників Кабміну, дісталося фермерам, малому і середньому бізнесу, населенню. Вони отримали абсолютно недоречне під час кризи урізання прав платників податків у сфері сплати та відшкодування ПДВ, нові податки на землевласників з ділянками понад 0,5 га, різку зміну податкових правил на ринку житла, відкат реформ у сфері мобільного зв'язку та зеленої енергетики", — акцентує В'ячеслав Черкашин.

Однак і це, як стверджує експерт, ще не все.

"15 липня відбулося "свято схвалення" парламентом Бюджетної декларації на 2022-2024 роки, — каже аналітик. — І хоча Постанова 5765 містила 31 додаткову рекомендацію для уряду, парламент прийняв документ, взявши і на себе в тому числі політичну відповідальність за збереження політики надзвичайно агресивного збору податків на найближчі три роки. Мова про закладений в декларації приріст податкових надходжень у середньому на 115,5 млрд грн або більше ніж на 10% щорічно, хоча навіть номінальний ВВП буде рости відповідно лише на 3,8%, 4,7% і 5%".

Ще однією неприємною стороною прийнятого документа експерт називає те, що уряд на середньострокову перспективу, в тому числі з міркувань дотримання зобов'язань перед МВФ, планує впроваджувати в життя стратегію скорочення бюджетного дефіциту — до 3,5% ВВП у 2022, до 3% ВВП у 2023 і до 2,7% ВВП у 2024 році.

"Такий підхід робить Україну країною з однією із найжорсткіших фіскальних політик у світі, — підкреслює В'ячеслав Черкашин. — Для прикладу, більшість країн з ринками, що формуються дотримуються розміру дефіциту на рівні 5,5-6% ВВП. Сучасна економічна наукова думка говорить про те, що неадекватно жорстка фіскальна дисципліна може призвести до незворотних економічних і соціальних втрат, включаючи стійке падіння сукупного попиту і скорочення доходів домогосподарств".

Таким чином, стратегію критично мінімальних дефіцитів не можна назвати розумною і виправданою політикою, пояснює експерт.

Підсумовуючи, В'ячеслав Черкашин зазначив, що влада напалмом закону 466, законопроєкту 5600 і Бюджетною декларацією на 2022-2024 роки наносить багато в чому непоправної шкоди відновленню економіки країни. За його словами, на голови бізнесу і громадян у 2022 році впадуть нові податки і регуляції загальною вартістю понад 3% від ВВП, а це значить, що:

- в Україні настала епоха високих податків;

- вибиратися з наслідків кризи ми тепер будемо не 1,5-2 роки, як більшість країн, а значно довше.

Нагадаємо, раніше "Коментарі" повідомляли, хто, на думку експертів, найбільше постраждає від прийняття законопроєкту 5600. Деталі — в нашому матеріалі.

Також на порталі ви можете дізнатися про те, що українському азартного бізнесу збираються поміняти податкові ставки. Подібну ініціативу по різному оцінюють і народні депутати, і вітчизняні фахівці.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/ua

Новини